VASS İlanları

Fuji 1.5 Sporter

Fuji bisikletlerinin giriş seviyesinde yer alan 1.5 sporter modeli, yol bisikleti kullanımına yeni başlamış bir kişinin tercihi olmalıdır.  Giriş seviyesinde bir yol bisikletidir. Kadro Maşa Alüminyum özel üretimdir.

Haberler

bisikletkazan
2009 yılından bu güne triatlon, yol bisikleti, dağ bisiklet ve diğer ilgili branşlara hizmet verip sektöre katkı sunan Cyclingtr.com' un 7.yılına özel düzenlenmiş olan bir kampyanyadır. 7 Nisan 20:00' de başlayacak olan kampanya 18 Mayıs 00:01' de sona erecek ve 19 Mayıs' ta kazanan kişiler açıklanıp, ödülleri gönderilecektir.
 

İnceleme

Garmin Edge 810 Bisiklet Bilgisayarlarında Yeni Bir Devir

Antrenman hazırlıklarını bitirdiniz, bisikletinizi hazırladınız, yola çıkmak üzeresiniz., kısa bir süre sonra antrenmanda olacaksınız, ama aynı zamanda, sizi çok uzak bir noktada bir arkadaşınız da sizinle eş zamanlı olarak antrenmanına başlayacak.

Genel Konular

Laktik Asit Nedir? Ne ile Nasıl Savaşıyoruz?

Laktik asitin klasik anlamı: Yoğun egzersiz sırasında  vücudumuzda oluşan bir enzimdir ve bu enzimin birikmesi ile vücudumuzda yorgunluğa ve ağrıya sebep oluyor. Bu açıklama genel ve basit olarak birkaç kelimeye sığdırılmış halk arasında bilinen en yalın ve yaygın açıklamadır.

Beslenme

Bisiklet, Triatlon ve Sihirli Protein

Atletlerin sahip olduğu yaygın en yanlış düşüncelerden  birisi beslenmelerinde çok miktarda proteine gereksinimleri oldukları fikridir. Bu düşünce, Rocky nin koşuya çıkmadan önce bir düzine yumurtayı miksere koyduğu sahneyi anımsatıyor

Bisiklet Tamiri

icerik-ctr.jpg

 

Uygun aletler olmadan bisikletinizi tamir etmeniz oldukça zordur. Her ne kadar her sene gelişen teknoloji ve çok çeşitli ürün yelpazesi ile tamir-bakım aletleri de çok çeşitlilik kazansa da yine de basit tamiratlar ve genel bakımlar için kullanabileceğiniz aletlere göz atabiliriz.

İlk önce siz nasıl bir tamircisiniz ona karar verin ve bu kararı verirken lütfen egonuzu bir kenara bırakın zira insanların yetenekli oldukları alanlar vardır, çok iyi bir yazılımcı olabilirsiniz ama tamirci olamayabilirsiniz. Bunu uyguladığınız takdirde hem bisikletinizi hemde kendinizi  koruyacağınızdan emin olun.

 

 

Bu yazı ile giriş yapacağımız bisiklet bakımları ve tamiri için gerekli olan aletlerin bir kısmını aşşağıda bulabilirsiniz. ( tabi sadece ürünün modeline yönelik özel anahtarlara burada yer vermiyorum ancak merak ettikleriniz ve sorularınız için her zaman buradayım)

 

·         Pompa edinmelisiniz ; Pompanızın mümkünse aluminyum tüplü ve her iki sibop türünede uyumlu olmasını tercih edebilirsiniz.

 

·         Standart tornavidalar; mümkünse hem yıldız hem de düz tornavida edinmelisiniz hatta “saatçi yıldız tornavida” adı altında satılan tornavidanın da bazı hidrolik fren tamburlarında ve vites kollarında işe yaradığını bilmenizde fayda var.

 

·         Levye; Levyeniz ister plastik ister metal olsun genel inanışın aksine 2 adet değil 3 adet olmalı, çünkü henüz başınıza gelmemiş olabilir ama özellikle yol bisikleti lastikleri ve bir kısım dağ bisikleti lastiklerinin sökümü çok zor olabiliyor.

 

·         Yama takımı; yama takımınızın içerisinde zımpara, yapıştırıcı ve yama bulunmalıdır. Eskiden uygulanan sıcak yamaları kullanışlığı açısından pek önermiyorum. Diğer  yama türlerinden yapıştırcısız yamaları ise turlar dışında kullanmayı pek düşünmem .

 

·         Ayarlanabilir anahtar; ülkemizde kurbağacık veya ingiliz anahtarı olarak anılan anahtar türünün 6 inç lik modeli ile 13-14-15-16 ve 17 lik somunları sıkabilir veya açabilirsiniz

·         Sekman anahtarı; özellikle amortisörlerde kullanılan ve yağ değiştirme işlemi için kullanmamız gereken iki ucu sivri farklı ebatları bulunan bir pense türü

 

·         Alyan anahtarlar; 1 den 10 numaraya kadar olan alyan takımları atölyenizde olmazsa olmaz

 

·         Somun sökme-sıkıştırma;  anahtarları her zaman olmasada arada sırada işinize yarayabilir.

 

·         Pedal anahtarı; normalinden daha ince olan 15mm pedal anahtarı eğer bisikletinizle sık seyahat ediyorsanız kullanmanız gereken bir anahtardır.

·         Zincir anahtarı; aynı zamanda yanınızda da taşıyabileceğiniz bir model seçmenizde fayda var.

 

·         Zincir uzunluğu ölçme aleti; zincir değişim zamanını evinizde kolaylıkla ölçebileceğiniz çok basit tasarlanmış ama bir o kadar kullanışlı.

·         Akord anahtarı; profosyonel olmasanızda jantınızı sizi en yakın tamirciye kadar götürebilecek kadar düzeltebilirsiniz.

 

·         Gres yağı; Bisiketler için değişik bölgelere değişik numaralarda yağ tipleri vardır siz şimdilik atölyenizde benzinliklerde satılan klasik beyaz gresi kullanabilirsiniz.

·         Zincir yağı; artık neredeyse bütün bisikletçilerde bulunabilen sıvı gres veya sprey şeklinde de olabilen türler.

 

·         Saf alkol; özellikle disk frenlerin balataları ve kaliperlerini temizlerken güvenle kullanabilirsiniz.

 

·         Amortisör pompası; tabi eğer havalı bir amortisör sistemi kullanıyorsanız.

 

·         Göbek anahtarları; tekerlek göbeklerinde oluşan boşlukları almak veya göbeklerinizin bakımlarını yapmak için kullanabilirsiniz.

 

·         Ruble sökme-takma anahtarları; kaset tip rubleler için farklı vidalı rubleler için farklı tipte üretilen bu anahtarlarda kaset tip rubleyi tutmak için ayrıca bir anahtara daha ihtiyacınız vardır.

 

·         Orta göbek anahtarları; sadece yoğun olarak kullanılan iki tipine yer versemde aslında çok çeşitli göbek tipi ve anahtarı vardı.

 

·         Aynakol sökme anahtarı; Değişik modeller için farklı sistemler ve anahtarlar mevcut olsada standart seri aynakollarda en çok kullanılan tip.

·         Bol miktarda bez ve temizlemek için farklı uçlarda fırça çeşitleri