Bir çoğumuzun bu yazıyı okumadan önce  "pilates" kelimesini duyması “Alt tarafı etkinlik öncesi açma germe hareketleri” v.b. düşüncelere yol açmaktadır. Fakat düşünüldüğü gibi olmamakla beraber tüm sporlarda ve özellikle de bisiklet ve yüzme branşlarında inanılmaz derecede katkı sağlamaktadır. Pilates, tüm dünyada sanatçılar, aktörler veya oyuncuların göz kamaştırıcı güzelliklerini ve büyüleyici karizmatik duruşlarını ortaya çıkarmasında büyük katkı sağladığını rahatlıkla söyleyebilirim.

                   Joseph Pilates

 Pilates sporundan biraz bahsedecek olursak bizim açma germe egzersizleri olarak bildiğimiz hareketler ve bunların türevleri ile yoga unsurunun birleştirilerek uygulanan halinin adıdır. Bu spor branşına adını çocukluğunda geçirdiği hastalıklardan dolayı kendisini yorgun ve halsiz bulan Joseph Pilates adında bir almandır. Hastalığı nedeniyle kendisini güçlendirmek ve yorgunluktan sürekli yatmak zorunda olduğu yatağından kendisini kaldırabilmek amacıyla egzersizler yapmaya başlamıştır ve çeşitli haraketler keşfetmiştir. Ayrıca Joseph başta kendisi için keşfettiği bu hareketleri 1.Dünya savaşı sırasında sakatlanan ve hareketsiz kalan askerlerin vücuduna direnç katmak için geliştirmiştir. Günümüzde pilates sporu neredeyse her yaşta insanın yapabileceği ve kendisi için sağlık konusunda birçok ciddi derecede yardımcı olabileceği bir durum almıştır. Pilatesin temel amacı karın ve sırt bölgelerinin güçlendirilip vücudumuzun üst kısmında sağlam bir yapı oluşturmaktır ve bir bisiklet sporcusu için bisiklette duruş açısından dolayı vazgeçilmez bir gerekliliktir. Klasik egzersizleri pilates ile kıyaslayacak olursak ortaya temel olarak şöyle bir fark çıkar.

İndirim

ZIXTRO Shell Sele Altı Çanta ZI-045ZIXTRO Shell Sele Altı Çanta ZI-045

İndirim

Michelin 700X23C Dış Lastik Dynamic Sport

Michelin 700X23C Dış Lastik Dynamic Sport

Michelin 700X23C Dış Lastik Dynamik Sport

52,76 TL 87,94 TL

Pilates sporunu  yapmasını öngördüğüm kişiler benim gibi(!) genellikle masa başı işlerde çalışanlar ve ağır yük kaldırmak zorunda olan insanlardır. Çünkü her ne kadar oturuş şeklimize dikkat etsek de uzun süre sonra omurga sistemimizde bir ağrı meydana gelir. Bu ağrı beynimizde bir stres olgusuna yol açar ve vücudumuzun belli bölgelerinde özellikle de bel bölgesinde kas spazmlarına yol açar. Pilates'in özelliği yapılan hareketler sonuncunda vücudumuz tıpkı bir yay gibi esnetildiği için omurların arasını açıp rahatlatmasıdır ve bu sürekli yapıldığı takdirde kişilerin boy oranına bağlı olarak ortalama iki(2)cm kadar uzama sağladığı bilimsel araştırmalarda ispatlanmıştır.
Şunu da söylemeliyim ki pilates sporunu yapmak basittir. Bisiklet sporcusunun bisiklete, formaya, kaska ya da yüzme sporuyla uğraşan bir sporcunun denize, havuza, ısıya dayanıklı özel giyim malzemelerine ihtiyacı vardır. Pilates yaparken kıyafetinizin hiçbir extra özelliği olması gerekmez. Esnek olsun ve kan dolaşımınızı engellemesin yeterli! Ayrıca bahçede yeşil çimenlerin üzerinde evde hafif yumuşak bir zeminde dilediğiniz gibi yapabilirsiniz.

Pilates sporundan verim almak istiyorsanız uygulamanız gereken altı(6) temel prensip vardır. Bunlar:

1.    KONSANTRASYON
2.    KONTROL
3.    MERKEZLEME
4.    AKICI HAREKET
5.    KESİNLİK
6.    NEFES (EN ÖNEMLİ OLANIDIR)

Pilates’e başlarken eğer bel ve boyun problemleriniz varsa  ilk önce doktorunuza giderek problemin tanısını koydurmanız gerekmektedir. Fizik tedavi sonrası bu konuda deneyimli sertifikalı eğitmenler tarafından yapılacak egzersizlerde kişinin bu özel durumuna göre bazı değişikler yapılarak pilates yapılabilir. Tedavi sonrası bilinçli uygulanan bir pilates programı ile hızlı güçlenme ve iyileşme süreci yaşanır ve kendinizi yeni doğmuş gibi sağlıklı bir kıvama getirebilirsiniz. Fakat burada önemli olan sadece pilates yapmak değil kendi motivasyonunuzu da yüksek tutmanız gerekir. Konusunda uzman pilates eğitmenleri anatomi eğitimleri aldıkları için postürel analiz yapabilir ve vücudunuzun zayıf yönlerini fark ederek bunlar üzerinde geliştirici hareketler ile sizi daha dinamik bir vücuda sahip yapabilirler. 

         Bisiklet sporu için pilateste etkili olabilecek bazı egzersizlere bir göz atalım.

        Hamstrings: Arka Adele Çekmesi

Yere oturun ve iki ayağınızıda ileri uzatın.Sonrasında bir ayağınızı şekildeki gibi kendinize çekin. Elleriniz ile uzanmış olan ayağınızın parmak uç noktasına dokunmaya çalışırken nefes verin. Sonra geri çekilirken nefes alın ve rahatlayın. 60 saniye ara ile bu egzersizi uygulayın. Aynı hareketleri diğer bacağınız içinde uygulamayı unutmayın.

İndirim

Shimano Tiagra SM-BB4600 HollowtechShimano Tiagra SM-BB4600 Hollowtech

Shimano Tiagra SM-BB4600 Hollowtech

Shimano Tiagra SM-BB4600 Hollowtech İtalyan Orta Göbek

60,27 TL 80,36 TL

İndirim

Zixtro Track Sele Altı Çanta ZI-012Zixtro Track Sele Altı Çanta ZI-012

      

         Quads: Dört ayaklı durmak.

Büyük bir gerginlik sağlamak için bacaklarınızın üzerine şekildeki gibi oturun ve vücud ağırlığınızı geriye doğru vererek ellerinizin iç kısmı ile yere dokunun. Geriye doğru esnerken ciğerlerinizdeki hava tamamen bitinceye kadar nefes verin ve bir süre bekleyin.Sonra nefes alarak öne gelin ve rahatlayın. Kısa süreli aralıklarla 5-10 kez bunu tekrarlayın. Diz bölgenizde herhangi bir problem bulunuyorsa kendinizi zorlmayanız. Ayrıca bu egzersizi sert  zeminde uygulamaktan kaçının!

         Calves: Baldırlar

Biz bisikletçilerin vücudundaki baldır bölümündeki kaslar sıkı olur. Bu hareket ile bu kaslarınızı rahatlatabilirsiniz. Dik bir duvara ellerinizi omuz genişliğinde şekildeki gibi yaslanın. Bir bacağınızı hafif öne alın ve sonra vücut ağırlığınızla duvarı itermişçesine yüklenin. İtmeye hazırlanırken derin nefes alın ve itmeye başlarken nefes verin. Bunu genelde bağırarak yapmanız size psikolojik açıdan büyük güç katarken bir yandanda ciğerlerinize sıkıştırdığınız oksijeni boşaltmanıza yardımcı olur. Önemli bir konu olarak uyguladığınız anda arkada kalan ayağınızın topuk bölgesini zeminden kaldırmayınız. Bunu düzgün uyguladığınızda baldırınız aşağı çekiyormuş gibi hissedeceksiniz.

         Abductors: Bacak üst bölümlerini gerdirmek.

 Bu hareket ile bacaklarının üst bölümlerini gererek büyük kas gruplarına destek verebilirsiniz. Bir gerilme hissedene kadar ayaklarınız kasıklara doğru çekin. Ayak bileklerinizi ellerinizle tuttuktan sonra dirsekleriniz ile dizlerinize baskı yaparak yere doğru yaklaştırın. Yere yaklaştırırken nefesinizi tamamen dışarıya vermelisiniz. 20 saniyelik periyotlar ile tekrarlamanız yeterli olacaktır.

         

         Gluteus and Lower Back: Bel ve Alt Sırt

Bir çoğumuz bisiklet kullanmaya başladığında bir süre sonra belim ağrıyor diyerek şikayet  eder. Bu kulladığınız bisikletin kadro açılarının uygunsuzluğunun yanı sıra bel bölgenizin de güçsüz olmasından kaynaklanır. Bu pilates egzersizi ile bu ağrılara son verebilirsiniz.

 Yere oturun ve bacaklarınızı ileri uzatın. Bir bacağınızı dizden bükerek diğer bacağınızın ters yönüne ve diz hizasına şekildeki gibi yerleştirin.Sonra bir kolunuzu(Sağ diz büküldüyse sol kol) arkanıza yere
yaslayarak geriye doğru bakmaya çalışın ve tam o sırada nefesinizi dışa vurun! Aynı uygulamayı ters yönde de yapmayı unutmayınız.

         Lower Back:  Alt Sırt

Alt sırt bölgesi için muhteşem bir egzersiz. Sırt üstü yatın ve dizlerinize kendinize çekerek vücudunuzun bütünüyle bir bir yuvarlak şekil almasını sağlayın. Elleriniz ile dizinizin alt bölgesinden kavrayın ve diaframınızı rahatlatarak karnınıza çekin.30 defa nefes al ve nefes ver sistemini uygulayarak egzersizi tamamlayın.

Pilates sözcüğü kullanıldığı zaman bir de o meşhur pilates topu akıllara gelir hemen. Onunla ilgili yapılan bisikletçilerin işine yarayacak bir kaç hareket gösterecek olursak;

A) Topun üzerine oturun ve belinizi dik tutun. Sonra yürümeye başlayın. Sıra ile bel, sırt ve boyun bölgesine gelene kadar yürüyün. Sonra belinizi yere paralel olacak şekilde havaya kaldırın ve ellerinizle elinizden tutun. Topu baş, boyun ve omuz bölgelerinizde tutun. Bu şekilde bir(1) dakika boyunca durun ve en az 3 defa bu hareketi tekrarlayın. Bir dakikalık süre boyunca nefesinizi tutmak yerine ritimli bir şekilde rahatça diafram nefesi alıp vermeye çalışın!

B) Topun üzerine baş, omuz ve üst sırt bölgelerini yaslayarak belinizi yere paralel olacak şekilde kaldırın. Sonra elleriniz ile belinizden tutun. Bir bacağınızı şekildeki gibi yere paralel olacak şekilde kaldırın ve 30 saniye bekleyin. Duruş şeklinizi bozmadan diğer bacağınız için aynı işlemi tekrarlayın.

C) Topun üzerine şekildeki gibi bacak üst baldır kaslarınızı yaslayarak ileri uzanın. Yere paralel bir pozisyon aldıktan sonra şınav çekermiş gibi dirseklerinizi hafifçe bükün ve bir(1) dakika boyunca bekleyin. Bu işlemi duruş şeklinizi en az 3 kere bozmadan tekrarlayınız.

       D) Öncelikle dizin alt bölümünden başlayarak ayak uçlarına kadar olan bölgeyi kalça genişliğinde topun üzerine yaslayın ve ellerinizi kullanarak ileriye doğru yürüyün. Vücudunuz zemin ile paralel olduğunda başınızı hafifçe geriye doğru kaldırın ve aynı zamanda belinizi yere doğru dirseklerinizi kırmadan yaklaştırın. Bu pilates egzersizini en an 10 defa tekrarlayın. Kalktığınızda boyun bölgeside dahil olmak üzere ister istemez dik ve karizmatik bir duruş sergileyeceksiniz.

       E) Pilates topunun üzerine dik bir şekilde oturun.Omurganızın tam dik olduğuna emin olmalısınız. Elleriniz ile belinizden tutun. Sonra ufak adımlarla belinizdeki dikliği bozmadan ilerleyin. Topun üzerinden kayıyormuş gibi aşağı inin ve tekrar ufak adımlarla ayaklarınızın topuk bölgelerinden destek alarak geri gelin. Geri gelirken hem alt sırt bölgenizin hem de arka baldırlarınızın güçlendiğini hissedeceksiniz.

              

  Şimdi gelelim "Bisiklet sporu ile ilgili yararları neler olabilecektir?" sorusunun cevabına:
Hemen hemen pilates sporunun yararlarından bilgi sahibi olsanız da bisiklet sporunu düzenli yapan bir bisikletçinin gerçekten sezona hazırlık antrenman programında bulundurması gereken  motivasyon sporudur. Günümüzde birçok profesyonel kulüp pilatesin bu spora yapacağı katkıyı çok öncelerden anlamış ve  uygulamaya başlamıştır. Çünkü söylediğimiz gibi pilates sporu karın ve bel bölgesini güçlendirerek sağlam, dayanıklı ve aynı zamanda zayıf gözüken bir üst vücut oluşturmaktır. Mesela bunu biraz daha detaylandıracak olursak bisiklet sporuyla uğraşanlar için vücut dayanıklılığı, esneklik ve denge önemli faktörlerdir. Pilates vücuttaki bütün kasları çalıştırırken, birçok çalışma pozisyonu sayesinde bisiklet üzerindeki duruşu da destekleyerek gelişime yardımcı olur. Bu da bisiklet üzerindeyken daha verimli bir performans sağlar. Bisikletçilerin, bisiklet üzerinde maruz kaldıkları genel problemleri şu şekilde sınıflandırabiliriz;

İndirim

CST XPedium Pro Zırhlı Lastik C1880 28"CST XPedium Pro C1880 28" Dış Lastik

CST XPedium Pro Zırhlı Lastik C1880 28"

CST XPedium Pro Zırhlı Lastik C1880 28"

69,98 TL 73,66 TL

İndirim

Shimano Zincir Aşınma Göstergesi

Shimano Zincir Aşınma Göstergesi

Shimano Zincir Aşınma Göstergesi

72,55 TL 120,91 TL

İndirim

XLC Açı Ayarlı Gidon BoğazıXLC Açı Ayarlı Gidon Boğazı

•    Omuzlar yuvarlanarak göğsün kamburlaştırılması
•    Başın ileriye uzanması
•    Gergin baldırlar
•    Kalça bükülmesi 
•    Diz arkasındaki kirişlerin zorlanması
•     IT band kasılması
•    Bel kaslarının kasılması
•    Üst gövde kısmının ve karın bölgesinin zayıflığı

     Profesyonel bisikletçilerin aerodinamik duruşlarının getirdiği bisikletteki duruş açıları zamanla bel ağrılarına neden olabiliyor. Bu durumu engellemek içinde pilates yöntemi ile güçlendirme yapılarak saatlerce aynı duruşta performans sergileyebiliyorlar. Üstelik pilatesin içinde bulunan nefes kavramının da etkisi önemli bir rol oynamaktadır. Bisiklet sporunda özellikle yüksek tempoda(interval) pedal çevirirken ya da yokuş yukarı bisiklet ile tırmanırken nefes düzeni çok önemlidir. Çünkü nefes düzeniniz kan basıncınızı belirleyeceğinden belli bir ritimde uygulanması gerekir. Hiçbir bisikletçi bu tarz antrenmanlarıda ağzında sakız çiğneyerek bunu başaramaz ya da antrenman arkadaşınla muhabbet ederek nefesini kontrol edemez kalp ritmi bozulur ve yapılan antrenman yarar sağlamamakla beraberinde sporcuya ciddi anlamda zararda bulunur. Kısaca pilatesin bisiklet sporcusuna olan yararlarını maddeler halinde yazalım;

•    Sürüş esnasında doğru duruşu amacıyla gövde kaslarını güçlendirmek,
•    Arka bacak ve bel kaslarına esneklik sağlamak,
•    Nefes teknikleri sayesinde dayanıklılığı artırmak,
•   Ön ve arka bacak kas gruplarının senkronizasyonunu sağlayarak pedal çevirirken dengesiz kuvvet dağılımını stabilize etmek,
•    Dengeyi artırarak sürüş esnasında düşme riskini azaltmak.

          Bu noktaya kadar pilatesin bisiklet sporcusuna yararlarını söylemiş olduk fakat önemli olan diğer bir soru “Pilates bisiklet antrenmanından önce mi yoksa sonra mı yapılmalıdır?”. İşte sorumuzun cevabı;
Antrenman öncesinde ve sonrasında da yararı vardır. Fakat sporcunun düşüncesine ya da antrenörün sporcuları hakkındaki planlarına göre farklılık gösterebilir. Çünkü antrenman sistemleri aynı değildir. Bunu iki madde de inceleyelim:

          A)    Bir sporcu mukavemet veya kuvvet antrenmanı yapacaksa pilates antrenmanını sonrasına bırakır. Nedeni ise yapmış olduğu bu zorlu antrenman esnasında kaslarda aşırı sıkılaşma ve laktik asit salınımı sonucu kramplar meydana gelir. Antrenman bitişinde doğru solunum ile esnetme hareketlerini yaparsa kaslarını esnetmiş ve gerekli kan dolaşımını sağlamış olur. Ayrıca yaptığı bu sistemle bir nevi vücuduna masaj uygulamış olmakla beraber kaslardaki laktik asit birikimini de engellemiş olur.

           B)    Başka bir sporcunun o günkü antrenman programında dinlenme ya da form tutmak amaçlı orta düzey kadans ve sakin bir tempoda bisiklet sürüşü gerçekleştirecekse bunun öncesinde pilates sporunu uygulayarak vücudunda ki kasları ve omurları rahatlatıp daha konforlu ve ağrısız bir sürüş imkanı sunar ve yaptığı hareketlerle beraber nefesini de kontrol altına aldığında yapacağı bu orta düzey antrenmanın daha verimli olmasını hedefler.
Sonuç olarak bu sizin antrenman programınıza ve buna nispeten düşünce yapınıza göre değişiklik gösterecektir.

Ülkemizde bisiklet yarış sezonunun kapandığı aylarda gelecek yıl için hazırlayacağınız antrenman programına pilates sporunu eklemeniz size muhteşem bir performans artışı sağlayacaktır. O zaman kendinizi inanılmaz rahat ve profesyonel hissedeceksiniz. Sevdiğiniz sporla beraber pilates egzersizlerini de uygulmak size daha sağlıklı ve daha uzun süre spor yapmanız için iyi gelecektir.


Mecit Tatlıcılar.