Şüphesiz son zamanların en büyük sağlık problemlerinden bir tanesi obezite.  Özellikle son yıllarda fast-food kültürü, GDO’  lu gıdalar, hareketsizlik gibi bir çok olumsuz etkenin, tüketim toplumu değerleri ile her gün daha çok yükselişte olması, insanların doğal habitatından koparak gün boyunca neredeyse hiç hareket etmeden ve sadece yemek yiyerek geçirmesine ardından da akşam olunca da tv başında uyuya kalması gibi bir duruma itiyor. Birçok insan, bu ve benzeri bir sürü saçma nedenlerden dolayı sürekli fazla kilolarından yakınır hale gelmiş durumda.  Kilo problemi olan veya göbek bölgesindeki yağlanma nedeniyle yazın nasıl mayo giyerim derdindeki bir çok insan, piyasadaki binlerce farklı diyetleri deniyor, ilaçlar kullanıyor, hiçbir zaman gitmeyeceği spor salonlarına kayıt oluyor ve sonunda kaybettiği şey sadece para oluyor.

bisiklet ile kilo verme

Aslında fazlalıklarınızdan kurtulmak çok zor değil.  Hatta bu süreci eğlenceye dönüştürmek bile mümkün… Peki ama nasıl?

Çok kolay, bisiklete binerek…

Öncelikle kilo verme süreci ile ilgili bilinen birkaç yanlışa değinip daha sonra bisiklet ile nasıl kilo verileceğini açıklayalım.

Yanlış 1- Az yemek Az öğün 

Az yemek

Az yemek yemek belki başlangıçta sizi hızlı bir kilo verme sürecine götürüyor gibi görünebilir, ancak belli bir süreden sonra aç kalmak işkence haline dönüşerek sizi amacınızdan uzaklaştırır. Hem de vücut belli bir süre sonra az gelen gıdaya göre kendini ayarlayıp sizi halsizliğe hatta ciddi sağlık sorunlarına sürükleyebilir.
Peki ne yapmalıyız?

  • Öğün sayınıza ara öğünler ekleyin ve bunları meyve, sebze, yoğurt gibi hafif gıdalarla geçiştirin.
  • Sofradan doyduğunuzda değil, açlık hissiniz geçtiğinde kalkın.
  • Sofranızdan sebzeleri eksik etmeyin

Yanlış 2- Ekmek yememek 

Ekmek Yok

Evet, bakkallarda, marketlerde bolca satılan, Türk insanının vazgeçilmezi beyaz ekmek diye tabir edilen ekmek kilo almanızı hızlandırır.  Ama vücudun sağlıklı ve enerjik kalabilmesi için de ekmek makarna gibi yiyeceklerde bulunan karbonhidrata ihtiyacı vardır.  Sanılanın aksine bize kilo aldıran ekmek değil kalitesiz karbonhidrat içeren beyaz ekmektir. Bu sebeple mutlaka ekmek alırken yüksek kaliteli karbonhidratlar içeren, tam tahıllı, kepekli, çavdar ve ruşeymli ekmek tiplerini tercih edin. Tabi bu ekmekleri de çılgınca yiyin demiyoruz.

Yanlış 3 – Göbeğim var öyleyse bol bol mekik çekmeliyim. 

Mekik

Yine sanılanın aksine mekik çekmek sadece göbek bölgenizdeki yağları eritmez. Vücut kilo alırken de verirken de tüm bedeninize eşit davranmaya çalışır.  Genetik özelliklere göre bu durum farklılık gösterse de insan biyolojisi gereği vücut kendisi için önemli olan iç organlarını korumak amacıyla ilk karın bölgesini yağlaması kaçınılmazdır.  Bu demek değildir ki mekik çekmek işe yaramaz… Tabii ki işe yarar… Özellikle karın bölgenizin sıkılaşması ve sarkık durmaması için mekik hareketi elzemdir.  Ancak kas gruplarının daha yoğun olduğu bölge bacak bölgesi olduğu için yürümek, koşmak, bisiklete binmek hatta ata binmek gibi bacak kaslarını yoğun çalıştıran egzersizler kilo vermenizi kolaylaştırır. Bunları yaptıktan sonra bir de mekik çekerseniz işte o zaman tam olarak istenileni yapmış olursunuz.

Yanlış 4 – Hemen bir sauna eşofman alayım, bol bol terleyim, yağlar erisin. 

sauna_suit[1]

Fotoğraftaki türden kıyafetleri giyip sokaklarda astronot gibi dolaşmanıza hiç gerek yok. Vücudunuzdaki yağlar sizin giyeceğiniz sauna eşofman veya sauna sayesinde eriyebilecek tereyağı tipinde bir yağ değildir. Bu tip uygulamalar vücudunuzdaki suyu çok hızlı bir şekilde kaybetmenize neden olur ve sizi sonu hüsran olacak kısa bir sevinç sürecine sokar.  Ancak yaptığınız şey vücudunuzu boşu boşuna yormak, vücudun yağ yakmak için kullanacağı suyu tüketmekten başka hiçbir işe yaramaz.

Yanlış 5 – Hergün spor yapayım, gecem gündüzüm spor salonunda geçsin. 

Vücudunuz her ne kadar siz spor yaparken yağ yaksa da, spor sonrası güzel bir uyku esnasında daha çok yağ yakar.  Çünkü vücut güzel bir uyku esnasında onarım işlemine başlar ve ihtiyaç duyduğu enerjinin büyük bir kısmını vücudunuzdaki yağlardan karşılar.  Bu nedenle yaptığınız sporun faydalı olması için en gerekli şeylerden biri dinlenmedir.  Eğer profesyonel bir antrenör eşliğinde çalışan profesyonel bir sporcu değilseniz spor günlerinizin arasına mutlaka birer gün dinlenme günü bırakmayı, akşamları da güzel bir uyku çekmeyi unutmayın. Ayrıca son dönemde yapılan araştırmalara göre uyku düzeni bozukluğu kilo alımını hızlandıran bir etkendir.

Yanlış 6 – Kahvaltı zengin olmalı öyleyse gelsin reçeller gitsin pekmezler. 

kahvaltı

Kahvaltının günün en önemli öğünlerinden biri olduğu doğrudur. Diğer yandan bunun anlamı,  kahvaltıda ekmeği bolca reçele ban,  pekmezi kaşıkla ve sıcak yufkaları da löp löp yut demek değildir.  Kahvaltınızı zenginleştirin, ancak bol glikozlu reçeller,  pekmezler,  bol karbonhidratlı simitler,  poğaçalar veya somun ekmekler ile değil de az yağlı peynir, yarım yağlı süt, 1-2 dilim tam buğday ekmeği,  yumurta,  bal,  meyve gibi besin değeri yüksek  güzel gıdalarla kahvaltınızı süsleyin.  Kahvaltınıza birkaç ceviz veya fındık eklemeniz de yağ yakımı ve zihninizi canlı tutmak için oldukça faydalı olacaktır.

Yanlış 7 – İnternette bir diyet buldum 7 günde 10 kilo verdiriyormuş… 

Öncelikle şunu unutmayın,; güzel ve sağlıklı bir hayat için insan sadece fazla kiloları olduğunda değil, tüm hayatı boyunca beslenmesine dikkat etmeli ve belli bir diyet içerisinde olmalıdır.  Diyet programları kişiye özel olmalıdır.  Her insanın genetiği,  yaşayış biçimi ve beslenme alışkanlıkları göz önünde bulundurularak beslenme programları hazırlanılır.  Bu nedenle internette gördüğünüz diyetin size faydasından çok zararı olabilir.  Kesinlikle bir diyetisyene veya beslenme uzmanına başvurmadan,  internette gördüğünüz,  sabah programlarında duyduğunuz diyetleri denememelisiniz.

 

Gelelim yazının başında bahsettiğimiz bisiklet ile kilo verme konusuna;

Neden Bisiklet? 

 

1-Vücudunuzdaki büyük kas gruplarını çalıştırır. 

07thighs1-articleLarge[1]

Daha önce de bahsettiğimiz gibi vücudunuzdaki en büyük kas grupları bacak bölgesinde bulunur.  Böylece bacak kaslarının çalışması ve güçlenmesi yağ yakım hızınızı arttıracaktır.  Bunu aracınızın motor hacmine benzetebiliriz;  motor ne kadar büyükse o kadar çok benzin yakar.

2-Kaslarınız daha çok yağ yakma kapasitesine sahip olur. 

Uzun ve stabil sürüşler, vücudunuzda bir çok yeni kılcal damarların açılmasına, var olan damarlarınızın da genişleyerek daha çok kan taşımasına neden olur.  Bu da demektir ki vücudunuzdaki kan,  oksijen açısından daha zengin olacaktır.  Mitakondri büyür ve böylece vücut daha çok yağ yakım kapasitesine ulaşır.

3- Günlük kalori yakımınızı arttırır. 

Sadece işinize gidip gelmek günde bir saat bisiklet kullandığınızı düşünürsek, 20-25 km hızla gideceğiniz bir saatlik sürüşte vücudunuz saatte yaklaşık 500-600 kalori yakacaktır.  Sedanter  (spor yapmayan sıradan) bir insan vücudunun yaşamsal fonksiyonlarını yerine getirmek için, gün içerisinde ortalama 5000 kcal yaktığını göz önünde bulundurursak,  harcadığınız kalorilere bisiklet ve ufak egzersizlerle 1000 kcal daha ekleyerek haftalık yağ yakımınıza 35000′ lerden 42000 civarına çıkarmak hiç de azımsanacak bir rakam değildir.

Ek bilgi: Profesyonel bir triatlet, yüzücü veya bisikletçi gün içerisinde ortalama 8000-9000 kcal yakar. Hatta vücut geliştiricilerde bu rakam 5 haneli rakamlara ulaşır.  Bu sebeple, bu adamlar bu kadar yemeye nasıl kilo almıyorlar şeklindeki merakınızı da gidermiş olalım.

4- Ağırlığınızı bisiklet taşır. 

 

fatman_159[1]

Eğer kilolarınız çok fazla ise, koşmak ve hatta yürümek, size zor gelecektir.  Çünkü ağırlığınızın tamamını ayaklarınız ve dizleriniz çekmek zorunda.  Özellikle sert zeminde veya koşu bandında koşmak dizlerinizde ve bacak kaslarınızda inanılmaz ağrılara hatta belki sakatlanmalara yol açabilir.  Ancak bisiklet de durum böyle değildir.  Tüm ağırlığınızı bisiklet taşır,  size kalan uygun tempoda pedal çevirmektir.

5- Bisiklet sürmek eğlenceli bir sosyal aktivitedir. 

bisiklet arkadaşı

Koşu bandında koşarken veya spor salonlarında çalışırken,  küçük ve kapalı bir alanda kendinizle baş başa kalırsınız.  Belli bir zaman sonra bu durum sıkıcı olmaya başlar ve sonunda kendinizi, spor salonunda olmanız gereken saatte evde TV başında abur cubur atıştırırken bulursunuz. Diğer yandan bisiklet ile, yürüyerek veya arabayla gidemeyeceğiniz birçok yere gidebilir.  Doğa içerisinde rahatça kaybolmanın, ormanda iki dakika durup oksijeni ciğerlerinizde hissetmenin tadını çıkarabilirsiniz.  Bu sürüşleri bir de arkadaşlarınızla yaparsanız,  bisiklet artık sizin için spordan ziyade sevdiğiniz bir sosyal aktiviteye dönüşmüş olur.
Sanırım facebook kullanmayanımız artık pek kalmadı.  Facebook üzerinden şehrinizdeki bisiklet gruplarını bulup, onlarla iletişime geçerek birlikte turlara çıkabilirsiniz.  Böylece yollarda karşılaşabileceğiniz sorunları da bisiklet sevdalısı dostlarınızla atlatmanız daha kolay olacaktır.

 

Sanırım bu kadar bilgi sizleri motive edip,  bisiklete binmeniz hususunda etkileyici olmuştur.  Bir sonraki yazımızda bisiklet ile kilo vermek için nasıl bir yol izlemeliyiz,  nasıl bisiklet sürmeliyiz bunları yazacağız.