Peki bunu nasıl başaracaksınız. İşte bu yazı triatlonda yüzme derecesini iyileştirmek isteyenler, triatlona yeni başlayıp yüzme konusunda eksikleri olduğunu düşünenler için tam bir kılavuz konumunda. Daha önce triatlonda yüzme planlaması ile ilgili yazımızda, antrenman planlaması ile ilgili bilgileri paylaşmıştık. Siz de triatlonda daha iyi yüzmek istiyorsanız Cyclingtr.com ekibi olarak bu yazıyı okumanızı tavsiye ediyoruz.

 

 

Sezon bitimi her zaman, oturup sportif geleceğinizi düşünmeniz için en iyi zamandır. Yüzme de, triatlonda en fazla antrenman saati harcanılması gereken bir konumda. Derecelerinizi zor geliştirirsiniz ancak tam tersi oranda da antrenmanlarınızı azalttığınızda dereceleriniz kötüleşir. İşte tam da sezon sonunda yarışsız geçecek bir kaç ayda yüzme tekniğinizi geliştirebilir ve yüzme kondisyonunuzu arttırabilirsiniz.

 

Yılın bu zamanında sizi mükemmel yüzdürecek sihirli bir formül yok ancak adım adım bazı değişikliklerle daha iyi yüzebilirsiniz. Yüzme tekniğinizi düzeltecek özel bir hareket veya teknik anlatımı yapamayız çünkü her yüzücü farklıdır ve hatalar da kişiden kişiye değişir. Yüzme ile yapılacak değişikliklerin başında havuz bulunması ve beraber yüzeceğiniz partneri veya takımları bulmak geliyor.

 

 

İlk olarak düzenli antrenman yapabileceğiniz bir havuz bulmalısınız. Ülkemiz şartlarında bu oldukça zor çünkü yeterli havuz yok bir de büyükşehirlerde yaşamıyorsanız havuz bulmak imkansızlaşıyor. Havuzu bulduktan sonra, sıra, size uygun antrenmanları yazabilecek bir antrenör ve  antrenman partneri bulmaya geliyor. Yüzme motivasyonun çok kolay düşebildiği bir spor, sizinle birlikte antrenman yapabilecek kişi veya kişiler motivasyonuzun düşmesini engelleyecektir. Kötü dereceler gelse bile antrenman yapmaya devam etmenizi sağlayacaktır.

 

Antrenman alanı bulma işinden sonra, sıra yüzme tekniğinizi nasıl daha iyi hale getirebileceğiniz sorusuna geliyor.

 

 

Kaçınılması Gereken Hatalar

 

Triatletlerin yaptığı en temel hataların başında yalnız başına zor antrenmanları yapmanın başarıyı getireceği düşüncesi yer alıyor. Burdaki önemli kelime “zor”. Yüzme zaten doğası gereği zor bir spor. Öncelikle bizim vücudumuz suda yaşayan canlılar gibi suda oksijen almaya elverişli değil. Ayrıca yer yüzündeki tüm sporlar yerküreye dikey konumda ve yaşam sürdürmeye olanak veren ortamda yapılırken, yüzme sporu farklı bir ortamda yeryüzüne paralel konumda yapılır. Bu yüzden zor antrenmanlardan çok, oksijen ve enerjinin verimli kullanılması buradaki önemli noktadır.

 

 

Verimliliğin Arttırılması

 

Haftalık binlerce metre yüzebilirsiniz ancak iyi bir tekniğiniz yoksa bu antrenmanlar pek de işe yaramayacaktır. Gelişim göstermeniz çok zor olacaktır. Kaç metre yüzdüğünüzden çok metreleri ne kadar verimli geçtiğiniz önemlidir.

 

Kol hareketinizi daha verimli hale getirilmesi çok önemli. Doğru teknikle daha az enerji harcayarak daha fazla yol kat edersiniz. Kötü teknikle yüzmek demek daha fazla enerji harcama, erken yorulma ve bisiklet ile koşu etaplarının da daha kötü geçmesi anlamına geliyor. Bundan dolayı antrenörünüzün uyarılarını dikkatle dinleyin. Yüzme gibi spesifik bir sporda detaylar çok önemlidir. Detaylara önem verin ve unutmayın ki bir hareketin en iyi şekilde yapılması için 10.000 defa tekrar edilmesi gerekir. Yanlış teknikle tekrar yapmak başarızılığın provası olmaktan öteye gitmeyecektir.

 

 

Enerjinizi uygun kullanmanız da teknikten sonra en çok dikkat etmeniz gereken konu başlığı. İdman sırasında antrenörüzün size söylediği temponun üstünde veya altında yüzmeniz hem o antrenmandaki performansınızı düşürecek hem de yıllık planlama da uygulanacak antrenman dönemlerinin verimliliğini düşürecektir. Tüm sporlarda antrenmanlar belli bir yıllık planlamayla yapılır ve bu planda hangi dönemlerde ne tarz antrenmanlar yapacağınız belirlenir. Örneğin antrenörünüz size %70 tempoyla yüzmeniz gerektiğini söylerse bu tempo da yüzmeye çalışın. Antrenman sırasında nabzını kontrol ederek söylenen tempoda antrenmanınızı yapabilirsiniz. Bunun için kalp monitörüne bakmanıza gerek yok. Damar üzerinden sayım yaparak da nabzını tahmin edebilirsiniz.

 

 

Bu önerileri kullanarak antenmanlarınızı daha verimli hale getirebilirsiniz. Unutmayın suya ne kadar sert davranırsanız o da size o sertlikle karşılık verecektir. Tekniğinizi düzeltmeye çalışın ve gelişiminizi kolaylaştırın. Cyclingtr.com ekibi olarak size antrenmanlarınızda ve yarışlarınızda hedeflerinize ulaşmanızı diliyoruz.