Çocuğuma bisiklet sürmeyi nasıl öğretirim?


Çocuklar için ilk bisiklet, hayatları boyunca hiç bir zaman unutmayacakları bir anıdır. İsterseniz bir düşünün, mutlaka ilk bisikletinizi bir çok detayıyla hatırlarsınız. Bizlere büyük mutluluklar veren olayları her detayıyla hatırlarız. Aynı şekilde çocuklar için bisiklet kullanmayı onlara öğreten; annesi, babası, dedesi gibi ailesi veya sevdikleri ile geçirdikleri o güzel anılar hiç bir zaman hafızlarından silinmez.

Özellikle son yıllarda hayat telaşından, neredeyse uykuya bile zor zaman ayıran ebeveynler, çocukları ile harcayacak zaman bulamadıkları için çocuklarına denge tekerli bisikletler alarak çocuklarına güzel bir hediye aldıklarını düşünürler, ancak denge tekerli veya 3 tekerli bisikletler bu süreç içinde yapacağınız en büyük hatalardan biridir.Kısaca denge tekerlekli bisikletler neden hatadır ona bir bakalım;

Bisiklet ve motosiklet her ne kadar direksiyon benzeri bir sisteme sahip olsa da arabalar gibi direksiyonu çevirdiğiniz yöne gitmezler. 2 tekerli araçlar kontra (counter-steering) metodu ile yönlenirler. Belli bir hızın üstündeyken bisikletinizin veya motosikletinizin gidonunu tek elinizle ittirdiğinizde aracınızın tam ters yöne gitmeye çalıştığını farkedeceksiniz. Özellikle motosiklet kullanıcıları bunu çok iyi bilirler ve bir çok bisiklet kullanıcısı da farkında bile olmadan bu tekniği kullanır. Ancak denge tekerlerine sahip veya 3 tekeri olan bisikletler aslında bir bisiklet gibi yönlenmezler, gidonlarını ne tarafa çevirirseniz o yöne giderler, aynı bir araba gibi, bu yüzden tam tersi durumda; uzun süre bisiklet ve motosiklet kullanan yetişkinler bile atv veya 3 tekerli bisiklet sürerken yönlendirme sorunu yaşar.

Denge tekerli bisiklet kullanan çocukların daha sonra 2 teker bisiklete geçmeleri oldukça zor ve sancılı bir süreçtir. Bir çok çocuk bu süreçte çuvallar, korkar, düşer veya en kötüsü hiç bir zaman başaramayacağını düşünerek bisikletten vazgeçer.
Peki çocuğa bisiklet kullanmayı nasıl öğretiriz?

1. Çocuğunuzun buna hazır olup olmadığını gözlemleyin.


Birçoğumuz bisiklet kullanmayı 5-10 yaş arası bir zamanda öğrendik. Ancak çocuklar 1-1.5 yaşlarında bile bu yeteneği kazanmaya uygundurlar. Çocuğunuz yürürken artık denge sorunu yaşamıyorsa, siz elini tutmadan kolaylıkla yürüyebiliyorsa bu iş için hazır demektir. Henüz en doğal içgüdü olan yürümeyi, tam olarak başaramamış bir çocuğa bir de iki teker üzerinde denge öğretmeye çalışmak çok da mantıklı değildir.

2. Çocuğunuza bir bisiklet seçmek

Eğer çocuğunuza çoktan denge tekerli bir bisiklet aldıysanız, ilk işiniz o yan tekerleri sökmek olmalı. Hatta bisikletin pedallarını da sökmeniz gerekli. Bunun nedenine ilerleyen paragraflarda değineceğiz.

Eğer çocuğunuza bir bisiklet almadıysanız, ve çocuğunuz 2-5 yaş arasındaysa, kesinlikle bir denge bisikleti bakmaya başlamalısınız.

Peki denge bisikleti nedir?

Denge bisikleti; pedalları olmayan, genellikle 12" veya 14" jant boyutuna sahip, bazı markalarda frenleri bile olmayan, minyatür bir bisiklettir diyebiliriz. Çocuklar denge bisikletlerinde istedikleri anda ayaklarını yere koyabildikleri için güven problemi yaşamazlar, kolay kolay düşmezler, düşseler de canlarını acıtacak hızda düşmedikleri için büyük sorunlar yaşamazlar. Ayrıca denge bisikletleri, standart bisikletlere göre hem ucuz hem de hafiftir.

20-30 kilogram ağırlığa sahip olan bir çocuğa 10-15 kilo ağırlığa sahip standart bir bisiklet vermek çok da akıllıca bir çözüm değildir. Zaten kendi ağırlığını daha yeni yeni taşımaya başlayan bir çocuğa bir de bisikletin ağırlığını yüklemek, ayrıca kas ve kemik gelişimini daha tamamlamamış bir çocuğa bir de eliptik hareketler yaparak fazladan yük taşıtmak çocuğunuz için faydalı bir seçim olmayacaktır.

Türkiye piyasasında denge bisikletleri yeni yeni boy göstermeye başlasa da oldukça başarılı bir kaç marka bulunmaktadır. Bu markalardan bazılarını size kısaca anlatalım.

1 - Binkoş Denge Bisikleti

Binkoş %100 yerli üretim bir markadır ve şu an Türkiye'nin en çok tercih edilen markasıdır.
Rakiplerine göre hafiftir.
Fiyat olarak en ekonomik olanıdır.
V fren sistemine sahip
Dolma Tekerli
CE Sertifikasına sahip
Fiyatı : 220 TL

2- Taytay

Yine İzmirli bir firma tarafından üretilen yerli bir markadır.
Tahta olması bazı ebeveynler için tercih sebebi olabilir.
Fren yok
Dolma teker ve Şişme Teker modelleri bulunmakta
Fiyat : 299 TL

3- Bianchi Big Bang

Bianchi tarafından üretilmektedir.
Aluminyum kadro - Çelik Maşa
Fren yok
Şişme Teker
Fiyat : 395 TL

4-Orbea Grow 0

Ünlü Bisiklet Markası İspanyol Orbea
Aluminyum Kadro
Fren Yok
Şişme Teker
Fiyat: 220 Euro

5- KTM Denge Bisikleti

Yabancı üretim
Fren yok
Şişme Teker
Fiyat: 530 TL

6- Firstbike

Yabancı üretim
Plastik kırılmaz gövde
Fren yok
Dolma Teker
Yurtdışı satış fiyatı : 99 EURO

7- Strider

Yabancı üretim
Çelik Gövde
Fren yok
Dolma Teker
Yurtdışı satış fiyatı : 119 USD

Artık öğretme kısmına geçebiliriz.

Eğer çocuğumuza bir denge bisikleti aldıysak hemen bisikletimizi alıp uygun bir yere gidebiliriz, denge bisikletimiz yoksa denge tekerli bisikletimizin yan tekerlerini ve pedallarını sökerek ondan çakma da olsa bir denge bisikleti yaptık.

3- Düz ve yumuşak bir zemine sahip bir yer bulun.

Eğer denge bisikleti kullanacaksak, bu alan evinizin halı döşeli salonu bile olabilir. Ancak olası bir çarpma ve düşme durumuna karşın ev içerisindeki sivri köşelere sahip masa, sandalye, dolap gibi mobilyaların olmaması gerekli. Eğer çocuğunuz düştüğünde kafasını çarpabileceği yerler varsa kesinlikle ev içerisinde denge bisikleti dahi olsa kullanmasına izin vermeyin.

Evimize yakın bir park veya ailece pikniğe gittiğimizde yumuşak topraklı veya çimle kaplı düz bir alan olabilir. Çocuğunuzun trafikle iç içe olacağı bir alan seçeneklerimiz arasında yok.

4- Bisikleti ayarlayalım


Sele yüksekliğini çocuğunuzun iki ayağı da aynı anda yere basabilecek yüksekliğe getirmeliyiz. Eğer çocuğunuzun ayakları yere basmıyorsa, çocuğunuz için yanlış büyüklükte bir bisiklet almış olabilirsiniz.

5. Çocuğunuzun ilk bisiklet adımlarına destek olun.


İlk başlarda çocuğunuz ne yapmaya çalıştığının farkına varamayacağı için, güven kazanması açısından çocuğunuza biraz destek vermeniz uygun olacaktır. Ancak bu destek onun dengesini düzeltmek için değil, hareket kazanmasını sağlamak için olmalı. İlk başlarda çocuğunuzun adımları çok küçük olacaktır. Hemen ümitsizliğe kapılmayın ve destek olmaya devam edin.

6- Bırakın ama güvenliği elden bırakmayın


Çocuğunuz kendine güvenmeyi öğrendiği anda dengede durmayı başaracaktır. Ancak bu bizim bir ebeveyn olarak güvenliği elden bırakacağımız anlamına gelmez. Bırakın çocuğunuz kendi dengesini sağlasın, ama olası ters bir durumda da tutmak için hazır olun.

Çocuğunuz bu aşamaya yarım saat ile bir saat arası bir sürede gelecektir. Ancak bu ilk süreyi onun istediği kadar bir zaman diliminde bırakmakta fayda var. Eğer çocuğunuz eğlenmiyorsa ve hevesli değilse onu zorlamayın, daha sonra tekrar deneyin.

7- İnsanlık için küçük çocuğunuz için büyük bir adım

Eğer artık çocuğunuz bisikleti ile uzun adımlar atıp dengede kalabiliyor, ters bir durumda da ayaklarını yere koyup düşmeden geri toplayabiliyorsa artık bu işi çözdü demektir. Yavaş yavaş sizden uzaklaşmasına izin verebilirsiniz. Ancak yine de çok hızlanmasına veya yokuş aşağı gitmesine izin vermeyin.

8- Tekrar, tekrar, tekrar....

Çocuğunuz artık dengede kalmayı öğrendiyse artık onu gözlem altında bisikleti ile başbaşa bırakabilirsiniz. Eğer hala başaramadı ise ona zaman tanıyın ve bu süreci tekrar tekrar deneyin. Saatlerce başaramadığı bir şeyi bazen mucizevi bir şekilde ertesi gün ilk denemesinde yaptığını görebilirsiniz.

9- Durmak da gitmek kadar önemli

Eğer çocuğunuz artık yukarıdaki maddelerin tamamını başarıyla öğrendi ise, ona yavaş yavaş frenin ne işe yaradığını, nasıl frenlemesi gerektiğini öğretmelisiniz. Eğer bisikletinizde hem ön hem arka fren varsa önce sadece arka freni kullanmasını öğütleyin. Denge bisikleti kullanıyorsanız zaten çocuğunuz ayaklarını yere koyduğunda bisikletin duracağını öğrenmiş demektir, eğer denge bisikletinizin freni varsa, denge bisikleti üzerinde de fren kullanmayı öğretmeniz pedallı daha büyük bir bisiklete geçtiğinde onun için daha iyi olacaktır.

Pratik yapmak her işte olduğu gibi bisiklet işinde de oldukça önemlidir. Çocuğunuz ne kadar çok pratik yaparsa bu konuda o kadar başarılı olacaktır. Ancak bu denemeleri çocuğunuz için stres dolu bir görev haline getirmemelisiniz, ne kadar çok eğlenirlerse onlar için bisiklet kullanmayı öğrenmek o kadar kolay olacaktır.

Tüm bunları yaparken gözden kaçırmamanız gereken en önemli noktalardan biri de , çocuğunuz bunların hepsini yaparken kafasında bir kask, elinde eldiven, şort yerine pantalon, terlik veya sandalet yerine de ayakkabı veya bot giyiyor olmasıdır. Çocuğunuzun güvenliğinin bisiklet kullanmayı öğrenmesinden daha önemli olduğunu unutmayın. Kask ve eldiven'in bisiklet için bir aksesuar değil mecburiyet olduğunun bilincinde olması onun için oldukça önemlidir. Eğer onun iyiliği için olan kurallardan kaçabileceğini gösterirseniz, sürekli kaçmak isteyecektir.

Unutmayın! Hem sizler hem de çocuğunuz için vazgeçilmez bir kural ; Kask ve Eldiven yoksa bisiklet de yok!